ژنتیک(۲)
ژنتیک-دوازدهم تجربی(قسمت دوم)
دی ۸, ۱۳۹۷
تنفس هوازی
تنفس سلولی هوازی
دی ۲۹, ۱۳۹۷
نمایش همه

توهم متمایز بودن

توهم متمایز بودن

بسیاری از ما دارای توهم متفاوت بودن و متمایز بودن هستیم.پیش خودمان فکر می کنیم که : ” من مثل بقیه نیستم که با یکی دوبار تست ماده مخدر معتاد شوم ”

” رانندگی من خیلی خوب است و دست و پا چلفتی نیستم که تصادف کنم و با مهارت فوق العاده و هوش رانندگی عالی خود ، همیشه و همیشه از حادثه دور می مانم ”

” روزی یک بار دندان هایم را مسواک بزنم کافی است و به این سوسول بازی ها که بعد از هربار غذا خوردن باید مسواک زد هیچ اعتقادی ندارم (!!) و دندان هایم تا ۱۲۰ سالگی مثل امروز صحیح و سالم خواهند بود .”

” بدن من طوری است که هرچه بخورم چاق نمی شوم و خود به خود چربی بدنم آب می شود و من مثل بقیه نیستم. ”

” مغز من فوق العاده است و فقط کافی است شب امتحان مشکلی وجود نداشته باشد و همه چیز را به راحتی به حافظه ام می سپارم . ”

” خوردن چیپس و پفک و سرخ کردنی اصلاً مشکلی برایم ایجاد نمی کند و وای که چه قدر حال میده(!!) … و مثال های بسیاری از این دست که برایمان آشنا ست.اما واقعیت چیز دیگری است.

تست کننده ماده مخدر هر که باشد آلوده شده و گرفتار می شود و از هر نژاد و ملیت و دارای هر دین و تفکری که باشیم ، ماده مخدر یک واقعیت است و بدن ما هم بر اساس یک مکانیسم واحد کار می کند و ماده مخدر بر بدن تأثیر می گذارد.

آن راننده جسور که خود را دور از هر حادثه می پندارد ، همانی است که بعد از باز کردن بدنه فلزی خودروی له شده او ، پیکر خرد شده و بی جانش را بیرون می کشند .

آن که از دندان هایش مراقبت نمی کند محکوم به درد دندان و ازدست دادن تدریجی آن هاست که نه در ۱۲۰ سالگی بلکه در ۴۵ سالگی باید همه دندانهایش را تعمیر کرده یا به مرحله مصنوعی ( پروتز کامل ) آن رسیده باشد .

آن که فکر می کند چاق نمی شود همانی است که فقط ۸۳ کیلو اضافه وزن دارد که می داند و مطمئن است که کم کردن آن کاری ندارد و فقط همت بلند می خواهد که او خیلی ازآن دارد!

وصاحبان مغزهای شب امتحانی البته اقبال بلندی دارند !

خوردن چیپس و پفک مانند ریختن شربت آلبالو در باک یا رادیاتور خودرو است با این توهم که جگر ماشین حال می آید و برایش خوب است!

زیر پوست صافمان سیستمی بسیار بسیار پیچیده وجود دارد که نه بر اساس خوش آمد ما بلکه براساس روابط و اصول فیزیکی کار می کند . از فیزیولوژی بدنمان بیشتر بیاموزیم و باید ها و نباید های آن را که اتفاقاً مهمترین باید ها و نباید هاست را جدی بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *